poniedziałek, 7 grudnia 2015

Cień Wiatru... O miłości, tajemnicy, książkach i Barcelonie...

Daniel Sempere, syn księgarza, jako mały chłopiec zostaje zaprowadzony przez swojego ojca do miejsca zwanego Cmentarz Zapomnianych Książek.
Tam zgodnie z tradycją tego miejsca, wybiera sobie jedną książkę, którą będzie się opiekował i uratuje ją od zapomnienia.
I właśnie ta książka zmieni całe jego życie, wciągnie w odkrywanie tajemnicy życia jej autora i sprowadza na Daniela wiele niespodziewanych wydarzeń.

Cień Wiatru, jest pierwszym tomem luźno powiązanych ze sobą książek z serii  Cmentarz zapomnianych książek.
Autor – Carloz Ruiz Zafon – stworzył wspaniałą historię, wciągnął czytelnika w świat powojennej Barcelony, miłości do książek, pasji, namiętności, złamanych serc i wielkich uczuć.
Wszystko to na tle historii młodego Daniela oraz autora książki, która trafia w jego ręce - Juliana Caraxa.
Powieść napisana jest pięknym językiem, ma mroczny, gotycki klimat. Autor w wyjątkowo poruszający sposób opisuje Barcelonę i realia życia jej mieszkańców w powojennych latach.

W powieści mamy wszystko, co być w niej powinno. Jest tajemnica, jest historia z dreszczykiem, jest młodzieńcza miłość, jest tragedia, rozpacz i złamane życia.

Autor w niesamowicie ciekawy sposób przedstawia nam swoich bohaterów, wciąga w ich świat. Sprytnie zmyla tropy, plącze fakty, tak aby czytelnik nie domyślił się rozwiązania tajemnicy przed czasem.
Niby niewinna młodzieńcza ciekawość prowadzi do dramatycznych wydarzeń, sprowadza realne niebezpieczeństwo na Daniela, jego ojca i ich przyjaciela Fermina.
Tym bardziej, gdy okazuje się, że w tajemnicę sprzed lat uwikłany jest diaboliczny Fumero, inspektor Brygady Kryminalnej Barcelony.

W powieści wiele miejsca autor poświęca miłości. To ona jest przyczyną największych tragedii, choć powinna być tylko powodem szczęścia.
W pewnym momencie widać podobieństwo losów młodego Juliana Caraxa oraz Daniela Sempere.

Daniel coraz bardziej wikła się w rozwiązanie tajemnicy Caraxat. Coraz bardziej gorączkowo próbuje zdobyć informacje co się wtedy wydarzyło. A im więcej wie, tym większa jest jego determinacja.

Książka jest wyjątkowo wciągająca. Porywa czytelnika do Barcelony i mocno trzyma. Fabuła jest dopięta na ostatni guzik, wszystko ma sens,  zgrabnie się ze sobą łączy.
To książka o pasji do książek, o wielu obliczach miłości. O złamanych sercach, o winie i odkupieniu.
Szczypta dobrego humoru, wiele ciekawych postaci drugoplanowych i ich historie.
To wszystko składa się na barwny obraz Barcelony i jej mieszkańców.

Osobiście jestem ogromnie oczarowana tą książką. Czytałam ją wiele lat temu, niedawno znów do niej wróciłam.
Czułam ten sam zachwyt i ciekawość. Pochłonęła mnie opowieść o Juliania Caraxie i młodym Danielu Sempere. Zauroczyła Barcelona lat dwudziestych, pięćdziesiątych
Zafascynowała przekazana czytelnikowi opowieść.
Za parę lat ponownie wrócę do tej książki, gdy jej wspomnienie lekko osłabnie w mojej pamięci.


*zdjęcie pochodzi ze strony   www.lubimyczytac.pl4 komentarze:

 1. Korci mnie od dawna, a jakoś nadal nie udało mi się po nią sięgnąć. Czas to zmienić! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam z pełnym przekonaniem. Książka ma niesamowity klimat i cudowną historię opowiada :)

   Usuń
 2. Właśnie czytam i też jestem oczarowana *-* zwłaszcza podobają mi się te cytaty o miłości do książek <3 Na minus są tylko bohaterowie, którzy skupiają się w większości tylko na damskim biuście, tyłku i wyglądzie, a nie na charakterze. Brr :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zgodzę się do końca co do bohaterów. Nie ma co się dziwić Danielowi, bo to nastolatek i dopiero odkrywa pociąg do kobiet. Co do Fermina, to fakt, niepoprawny kobieciarz, ale o wielkim sercu :)

   Usuń